امولسيون قيري چيست؟
امولسيون قيري عبارتست از پراکندن مولکولهاي قير با قطر متوسط 0.1 تا 10 ميکرون در فاز آبي، اين يک سوسپانسيون روغن در آب که قير به عنوان فاز روغني ( با درصد 52 تا 68 درصد) در فاز آبي (با درصد 43 تا 32 درصد ) معلق مي شود.

امولسيفاير چيست ؟
قير با آب ترکيب نمي شود. جهت ايجاد پايداري و معلق نگهداشتن مولکولهاي قير در آب نياز به ماده واسطه اي مي باشد که با احاطه کردن مولکولهاي قير و همبارکردن آنها از به هم چسبيدن آنها جلوگيري نمايد. امولسيفاير ماده اي است که مولکول آن از دو قسمت آبدوست و چربي دوست تشکيل گرديده است. قسمت چربي دوست آن به قير و قسمت آبدوست آن به مولکولهاي آب مي چسبند و با ايجاد سپر از چسبيدن مولکولهاي قير به يکديگر جلوگيري مي نمايند.

کلوئيدميل (colloidal-Mill) چيست؟
مهمترين قسمت پلانت توليد امولسيون ميل آن مي باشد. اين ميکسر از دو قسمت اصلي روتور و استاتور تشکيل شده است. آب و قير بدرون اين دستگاه وارد مي شوند، قير ورودي تحت اثر دوران سريع قسمت روتور به ذرات بسيار ريز تبديل شده و امولسيفاير موجود درآب مولکولهاي قير را احاطه کرده و امولسيون از ميکسر خارج مي شود.

انواع امولسيون :
امولسيونها از نقطه نظر بار به دو نوع کاتيونيک و آنيونيک واز نقطه نظر زمان شکستن به سه نوع تندـ شکن، متوسط ـ شکن و کندشکن تقسيم مي شوند.

شکستن امولسيون چيست؟
شکستن امولسيون عبارتست از تبادل بار الکتريکي مولکولهاي امولسيفاير با مصالح سنگي منجر به از بين رفتن فشار، محافظ مولکولهاي قير شده و اين فرصت را ايجاد مي کند که يکديگر را جذب کرده و به شکل قير درآيند.

ميزان پاشش امولسيون در مترمربع چقدر است؟
ميزان پاشش امولسيون بر روي آسفالت (تک ـ کت ) بسته به وضعيت سطح بين 250 تاحداکثر 500 گرم در مترمربع و براي اجراي پرايم ـ کت بين 800 تا 1200 گرم در مترمربع مي باشد.

چيپ ـ سيل ( chip- seal) چيست ؟
چيپ ـ سيل يا آسفالت سطحي عبارتست از پخش يک لايه امولسيون و پوشاندن آن با مصالح شني دانه اي .

موارد استفاده چيپ ـ سيل :
از اين روش ارزان و سريع مي توان براي روکش مسيرهاي دسترسي شني ريز شده، بالابردن اصطکاک سطوح قيرزده ، روکش حفاظتي مسيرهاي با تردد کم و متوسط و پرکردن ترکها نام برد.

 آيا استفاده از چيپ ـ سيل براي مناطق با شرايط آب و هوايي خاص است؟ خير، از اين روش در کشورهاي مختلف دنيا با شرايط آب وهوايي متفاوت همانند فرانسه و کانادا با شرايط آب و هواي سرد و استراليا و مناطق مرکزي و جنوبي آمريکا با شرايط آب و هوايي بسيارگرم استفاده مي شود.

نوع قير مورد استفاده در اين روش چيست؟
در اين روش مي توان از امولسيون تندـ شکن ، قير خالص و يا قير -Ⅱ MCاستفاده نمود.

چرا قيرپليمري را انتخاب می کنیم ؟
قيرهاي خالص در محدوده حرارتي خاصي مي توانند مورد استفاده قرار گيرند. جهت افزايش حدود بالا و پايين حرارتي بايد خواص قيرها را تغيير داد. براي ايجاد اين تغيير استفاده از پليمرها الزامي است.

 PG چيست؟
 PG مخفف کلمه performance grade به معناي درجه کاردهي مي باشد. جهت بررسي عملکرد قيرها در شرايط آب و هوايي مختلف از اين طبقه بندي استفاده مي شود. پليمرها به ما کمک مي کنند که عملکرد قيرها را متناسب با شرايط آب و هوايي محل استفاده تغيير دهيم.

فوايد قيرهاي پليمري چیست ؟
 افزايش دوره بهره برداري آسفالت توليد شده با اين قير، کاهش ضخامت لايه هاي روسازي، صرفه جويي در هزينه هاي تعمير و نگهداري در دوره بهره برداري.

فن آوري GTR/TD چيست ؟
استفاده از پودر لاستيک هاي فرسوده در مجاورت پليمر واسطه (vestenamer) براي تغيير خواص رفتاري قيرهاي راهسازي.

 نحوه استفاده از GTR/TDR :
در اين روش پليمر واسطه به قيري که تا دماي 180 درجه گرم شده اضافه مي گردد. پس از ذوب شدن آن ( نقطه ذوب اين پليمر 60 درجه مي باشد ) پودر لاستيک به مخلوط اضافه گرديده و بوسيله ميکسر ( بدون نياز به ميکسرهاي برش بالا ) با قير مخلوط مي گردد.

نقش vestenamer چيست ؟
 نقش اين پليمر ايجاد پل ارتباطي بين سولفور موجود در مولکولهاي قير و پودر پلاستيک مي باشد بطوري که خواص قير تحت تاثير پودر لاستيک قرار گرفته و رفتار آن تغيير مي نمايد.

ميزان مصرف پودر لاستيک و پليمر در مخلوط چقدر مي باشد ؟
ميزان پودر لاستيک بين 5 تا 20 درصد وزني قير و ميزان ثابت و 4.5 درصد وزني پودر لاستيک مي باشد.

مزاياي توليد آسفالت پليمري با پودر لاستيک چيست ؟
زير بارهاي ترافيکي انعطاف پذيرتر مي باشند. از تشکيل يخ در لايه آسفالتي جلوگيري مي کند. آلودگي صوتي ناشي از عبور ترافيک را بشدت کاهش مي دهد. افزايش مقاومت در انعکاس ترک به لايه هاي بالايي، پاکيزه نمودن محيط زيست ، کاهش ترک خوردگي در مقابل انبساط و انقباض، اين نوع آسفالت را مي توان در لايه هاي نازک تر پخش نمود.

 

2008-2011 (C) infonewroad.com. All rights reserved.
Designed by Simatarh 

درباره شرکت  |   مشتریان   |   خدمات پس از فروش  |    فروش و صادرات امولسیون   |    پرسش و پاسخ   |    تماس با ما   |    صفحه اصلی